Čo všetko vieme o hubách v našich lesoch a hájoch? No, konzumujeme ich a radosťou už pár sto rokov, sú bohaté na vitamíny a minerály, sú zdrojom vysoko kvalitných bielkovín a nízkym obsahom tuku. Boli použité v lekárstve pre takmer všetky vekové kategórie. V skratke, huby boli v našom okolí po veky vekov.
Ale v poslednej dobe štúdie ukázali, že niektoré huby majú vlastnosti, ktoré môžu pomôcť aj nášmu telu vybudovať silnejší imunitný systém, a tak pomôcť lepšie bojovať proti rakovine. Uvedené huby sú Podkovičník, kriaková huba, mandľová huba, alebo aj pečiatková huba. Odborník na túto problematiku vám bude vedieť pomôcť, ako tieto rôzne druhy húb nájsť. Pomocné zlúčeniny nachádzajúce sa v týchto hubách, nám pomáhajú v boji proti rakovine. Huby obsahujú proteín lektínu, ktorý zabraňuje množeniu rakovinových buniek.
Je zaujímavé, že vedci v súčasnej dobe skúmali huby a dospeli k záveru, že majú rakovinovo inhibičné vlastnosti. Je to pozoruhodné, pretože huby tvorili dôležitú úlohu v medicíne a liečení po tisíce rokov. V starovekej a modernej východnej medicíne je Podkovičník, alebo ináč nazývaný ohňovec, známy ako huba používaná na liečenie.
A nie je to len rakovina, ktorú pomáhajú odstraňovať huby. Známe biele šampiňóny obsahujú fytochemikálie, ktoré sú preslávené vďaka ochrane a prevencii pred rakovinou prsníka a prostaty. Práve tieto huby obsahujú selén ktorý, ako štúdie ukazujú, pomáha znižovať riziko rakoviny hrubého čreva, pľúc, žalúdka a prostaty. Je to miniatúrna huba, ale skrýva silný koncentrát v boji proti rakovine.
Niektoré štatistiky, ktoré prichádzajú z vedeckých štúdií sú v celkovom meradle ohromujúce. Skupina 2000 žien v Číne bola objektom dlhodobého skúmania a testovania. Tie ženy, ktoré pravidelne jedli čerstvé alebo sušené huby boli menej náchylné na rakovinu prsníka ako tie ženy, ktoré huby nejedli. Prieskum ukázal, že tie ženy, ktoré jedli aspoň 10 a viac gramov húb každý deň mali 64% nižšiu pravdepodobnosť rakoviny prsníka ako ženy, ktoré huby vôbec nekonzumovali.
Tie ženy, ktoré jedli 4 g húb denne mali 47% nižšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka ako tie ženy, ktoré nekonzumovali žiadne huby. Aj to je pozoruhodné. Číslo 47%, a to je potrebné pripomínať, je takmer polovica. Nehovoríme o malom percente, ako je bežné pri takýchto výskumoch, ktoré uvádzajú povedzme 5 alebo 10%. Jedná sa o masívne zmeny v nebezpečenstve nákazy rakoviny prsníka. A to všetko vďaka hube Ohňovec.
Ak znovu porovnáme starovekú medicínu s modernou, zložka cordycepín sa nedávno stala základom nového lieku rakoviny. Pochádza z divokej huby a bola používaná na lekárske účely už pred tisíc rokmi. Teraz sa zdá, že moderná veda začína používať skúsenosti starovekej vedy k vytvoreniu moderných liečiv na boj s onkologickými chorobami. Ale pamätajte si, že konzumácia húb pravidelne, bola požehnaním pre zdravie v boji proti rakovine.