Šachy, jež jsou často označovány za hru králů, jsou deskovou logickou hrou, která vznikla v 15. století. Od středověku se jejich podoba velmi změnila, nicméně herní systém zůstal stejný. Šachy si tak kromě klasické podoby můžete dnes zahrát na počítači, Internetu či na elektronických šachovnicích. Pro mnoho příznivců je však tradiční podoba šachů nedocenitelná, a tak běžné šachovnice nejsou ani zdaleka na ústupu.
Základním a původním materiálem, využívaným k výrobě šachových figurek a šachovnice, je dřevo. Dřevěné šachy byly v minulosti považovány za hru na úrovni, neboť k jejich hraní musel být člověk vzdělaný. Tehdy byla každá figurka ručně vyřezaná. Přestože dnes převládají spíše strojově vyrobené šachy, stále existují i takové, na kterých se podílejí stále jen lidé. Dřevěné šachy se tak od sebe liší jednak výrobou a i použitým dřevem (například plantážovým), ale i vzezřením jednotlivých figurek, které můžou nabývat někdy až prapodivného designu. Výhodou dřevěných šachů je poměrně velká odolnost a malá možnost náhodného poničení.
Pokud z nějakého důvodu nejste příznivcem dřeva, jsou další možností nádherné křišťálové šachy. Zcela průhledné šachové figurky vytvářejí v závislosti na okolním osvětlení dojem jakéhosi luxusu, čímž ještě umocňují právě probíhající šachovou partii. Křišťálové šachy mohou být jak v čirém, tak matném provedení, případně v obojím (pokud je čirost/matnost skla rozeznávacím prvkem).
Speciální podobou šachů jsou cestovní šachy, tedy taková úprava šachovnice a figurek, která vám nabídne co nejpohodlnější a nejpraktičtější způsob, jak si hru zahrát i na cestách. Změna spočívá především v magnetickém přichycení figurek k desce, aby při nečekaném prudkém pohybu nedošlo k promíchání, a následně k nechtěnému ukončení hry. Cestovní šachy se vyrábějí také co nejlehčí a pokud možno snadno složitelné. Šachy si tak budete moci zahrát prakticky kdekoliv.
Originální článek naleznete na www.Topuj.cz