1. Voľba ohniskovej vzdialenosti
Niektorí ľudia si myslia, že keď budete vytvárať panoramatické fotografie, mal by výhľad byť čo najväčší. V tomto prípade zamerajú čo najkratšiu ohniskovú vzdialenosť (širokouhlý objektív a širokouhlý objektív so zoomom). Berú to ako samozrejmosť, že menej kúskov mozaiky obrázkov je potom potrebných a lepšie panoramatické fotky vzniknú. V skutočnosti, je to nedorozumenie, keďže je síce ľahké nafotiť zábery týmto spôsobom, ale je to prácne potom skladať dokopy v počítači. Silný výhľadový efekt sa vďaka širokouhlému objektívu, najmä na okraji obrazovky veľmi ľahko skreslí, a ťažko sa šije. Preto by mali byť použité deformácie pri fotografovaní v malom zameraní, takisto ohnisková vzdialenosť by nemala byť menená počas nakrúcania panoramatické fotografie.
2. Expozičné parametre
Multifunkčné digitálne fotoaparáty majú teraz špeciálny panoramatický režim, pričom v tomto režime je fotoaparát schopný automaticky nasnímať panoramatické fotografie na základe požiadaviek nastavení a expozičných parametroch. Pre kamery bez panoramatickým funkcií, by ste mali dbať na tieto najdôležitejšie faktory, špeciálne keď s panoramatickou fotografiou ešte len začínate: testovanie svetla použitím priemerného nastavenia, vyskúšať vyrobiť fotografiu pri otvorenej expozícii alebo aj pri uzamknutej expozícii. Pri fotografovaní panorámy nemôžete meniť clonu, rýchlosť, ISO, a ani iné rozlíšenie a ďalšie nastavenia. Využívanie auto balancovania tiež môže byť problematické, keďže môže vyústiť do nekonzistentnej farebnej škály.
3. Metódy snímania
Pri fotení v určitom poradí (zľava doprava alebo zhora nadol atď), je lepšie používať stabilný rotačný statív, ktorý je kompatibilný s fotoaparátom v rôznych polohách. Rotačná os by mala byť vo zvislej polohe pri otáčavom procese. Pri fotografovaní naokolo alebo pri posúvaní miesta natáčania je potrebné venovať pozornosť na výšku fotoaparátu a takisto aj uhol záberu musí byť rovnaký. Blesk pri panoramatických fotografiách nie je potrebný. Svetlo blesku spôsobuje neharmonické svetelné tóny, keďže až príliš svetla sa nachádza v okolí a veľa ho neostane pre vzdialené objekty. Je potrebné nasnímať aj extra priestor medzi dvoma susednými fotografiami kvôli prekrytiu. Canon, Casio a ďalšie značky niektorých kvalitnejších digitálnych fotoaparátov, v panoramatickom režime, poskytujú pomocné tipy zobrazujúce sa na displeji. Nikdy nefotografujte dramatické zmeny svetelných podmienok (napr. línia mrakov), keďže tieto fotografie nedokážete potom spojiť, práve kvôli rozdielu v expozícii jednotlivých záberov. Pohybujúce sa objekty by sa mali „vyškrtnúť“ respektíve ich vtesnať do pripájacej zóny (napr. vozidlá a chodci.) Pri vyberaní miesta na „šitie“ niekedy môžete skĺznuť do pohodlia a snažíte sa zamerať miesta, ktoré poznáte, avšak najlepšou voľbou bude určite si vybrať miesta, ktoré sa dajú ľahšie prekryť, ako napríklad pohorie alebo jazero. Veľa štastia pri tvorbe, panoramatické fotografie sú zábavou po čase. Potrebujete odhodlanie, vôľu a trochu voľného času.