Meruňky jsou nejen chutnou svačinkou, ale také zárukou pevného zdraví a dobrého trávení. Pokud si meruňky budeme dopřávat pravidelně, budeme mít také krásnou pleť a navíc zhubneme, budeme se méně stresovat a získáme více energie.
Malé žlutooranžové plody dozrávají na stromě jménem meruňka. Je to ovocný strom, který dorůstá výšky kolem 2 až 3 metrů. Meruňka má svůj původ v Číně, odkud se postupně dostala do zbytku světa. Meruňkám se daří i ve výšce 600 m nad mořem. Je to však maximální výška pro její pěstování. Plody meruňky mají sladkou až sladkokyselou chuť a pro zdraví člověka mají mnoho účinků. Povrch meruňky pokrývají stejně jako u broskví jemné hebké chloupky.
Co meruňky obsahují:
- Vitamin A
- Vitaminy skupiny B
- Vitamin C
- Vitamin E
- Vitamin K
- Voda
- Bílkoviny
- Sacharidy
- Tuky
- Vláknina
- Hořčík
- Fosfor
- Draslík
- Železo
- Vápník
- Zinek
- Mangan
- Selen
- Měď
- Sodík
- Omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny
V čem nám meruňky prospívají?
- Zvyšují imunitu
- Působí preventivně proti rakovině
- Chrání naše buňky před volnými radikály
- Působí preventivně proti nemocem srdce
- Snižují cholesterol v krvi
- Podporují trávení
- Odstraňují zácpu
- Pomáhají hubnout
- Zrychlují metabolismus
- Zlepšují krvetvorbu
- Dodávají energii a pomáhají zvyšovat pozornost
- Podporují funkci mozku
- Odstraňují problémy s dýcháním
- Zlepšují náladu
Meruňky nám mohou pomoci v boji proti nechtěným kilům navíc. Nesmí se jimi ale nahrazovat plnohodnotná strava. Meruňky se hodí jako zdravá svačinka, přesnídávka nebo jako přídavek do mléčných jídel, do ovocného salátu nebo k výrobě šťáv či koktejlů. Po tom, co sníme meruňku, bychom neměli aspoň hodinu pít žádné tekutiny. Pokud byste se napili, můžete dostat křeče, nadýmat se a mít průjem. Je to podobné jako u třešní. Těhotné ženy by se měly konzumaci meruněk úplně vyhnout. Mají totiž vyšší obsah mědi, která nedělá dobře vývoji dítěte. Sušené meruňky jsou dobrým zdrojem proteinů a železa.