Již od jistých dob se nám ženy zdobily velmi rády . Historici a archeologové by vám to potvrdili . Vždyť existují nálezy nejstarších šperků, které jsou staré několik desítek i statisíců let. V aktuální době používáme chirurgickou ocel, zlato, stříbro a diamanty. Kdysi dávno se používaly mušle, ozdobné kamínky a později i korálky, ať už ze dřeva nebo z keramiky. Šperky také se také používaly jako platidlo a šperkařství bylo velmi bohaté řemeslo, které se mohlo pyšnit denodenním rozvojem a neutuchající bohatou poptávkou po špercích. Není tedy divu , že si šperky vydobyly v naší kultuře tak pevné místo.
Šperky rozdělujeme do několika skupin . Například podle toho, kam je umisťujeme. Máme tak náhrdelníky, které visí na krku neboli hrdle. Prsteny, které umisťujeme na prsty. Náušnice visící na uších. Čelenky a spony do vlasů, které slouží k vytvoření pevného účesu. Ozdobné opasky, kterými se opásáváme a mnoho dalších. Existují také šperky rozdělené podle materiálu nebo firmy. Například jméno Swarovski je známé po celém světě a každý si okamžitě vybaví krásný broušený křišťál, kterým se tato firma proslavila po celém světě. Předměty tohoto podniku, například náušnice Swarovski a přívěsky Swarovski jsou tak znakem luxusu a prosperity .
Málo lidí ovšem tuší, že existují i šperky s takzvanými Swarovski elementy. Ty nevyrábí přímo firma Swarovski, ale různé šperkařské podniky, které mají se Swarovski smlouvu. Potom mohou používat jejich produkty jako různé krystalky, ale přitom vytváří vlastní šperky s osobitým designem. Díky tomuto obchodnímu nápadu se tak můžete dostat k naprosto jedinečným klenotům, například přívěsky Swarovski, které mají ale zcela přijatelnou cenu i pro obyčejné lidi.