Kedlubny jsou velmi dobře dostupnou a zároveň chutnou a zdravou potravinou. Lze je sehnat téměř po celý rok, ale jejich sezóna začíná na jaře. V dnešní době existuje spousta vyšlechtěných odrůd kedluben, mezi nejznámější patří Gigang, Blankyt, Violeta, Morava, Azur nebo Korfu.
Kedlubna Gigant je pozdní kedlubna bílé barvy. Její hlavy jsou skutečně veliké a lze z nich dobře udělat tzv. kedlubnové zelí. Tato odrůda byla vyšlechtěna u nás v roce 1978. Kedlubny Gigant se vysévají v průběhu května a při sběru dosahují hmotnosti až 5 kilogramů. Výhodou je, že nedřevnatí a dobře se skladuje, její chuť je lahodná i v zimě. K výhodám kedlubny patří rychlost jejího růstu, nepraskání hlíz a nevybíhání do květu. Také jsou celkem odolné proti chorobám a škůdcům. I proto se kedlubny stále intenzivně šlechtí.
Kedlubny obsahují spoustu vitaminu C, betakaroten, vitamin K, vlákninu, kyselinu listovou a panthotenovou, bioflavonoidy, draslík, vápník, fosfor, hořčík, jód, bór, chrom, molybden, kobalt a železo. Z hlediska obsahu cukrů je dokonce vhodná i pro diabetiky. Typické kořenité aroma dodává kedlubně sloučenina síry a dusíku. Díky své nezaměnitelné chuti je velice oblíbená u dětí i dospělých. Kedlubny obsahují také velké množství vody a samozřejmě málo kalorií. To z ní dělá skvělého parťáka při redukčních dietách. V kedlubně najdeme také látky, které chrání buňky DNA před poškozením.
Kedlubna je výborná ke konzumaci za syrova. Čerstvá si navíc uchová maximum vitaminů a minerálů. Chutnat vám ale bude i tepelně upravená. Je skvělá v salátech, polévkách, pomazánkách, zapečená, smažená i v karbanátku. Kedlubnové zelí z odrůdy Gigant je chuťově nezaměnitelné. Kedlubny se používají i do různých slaných koláčů. V kuchyni můžeme dokonce využít i kedlubnové listy. Ty stačí otrhat a podusit podobně jako špenát. Listy kedlubny mají pikantní chuť.
Kedlubna se v její původní formě ve volné přírodě nevyskytuje a její původ můžeme hledat v oblasti okolo Středozemního moře. Kedlubny byli velmi oblíbené ve starém Římě, odkud se později dostaly do Evropy. V dnešní době jsou kedlubny hojně rozšířené ve střední a západní Evropě. Nejvíce jsou pěstované v Německu a u nás v České republice, kde roční spotřeba na jednoho obyvatele vyšplhá na 2, 5 – 3 kg. Kedlubny můžeme rozdělit na rané a pozdní. V obou těchto skupinách se nachází modré i bílé odrůdy. Ty modré jsou více odolné proti popraskání. Bílé zase mají mírně nasládlou chuť.
K čemu je kedlubna dobrá?
- Zlepšuje trávení
- Pozitivně působí na funkci jater a ledvin
- Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- Odstraňuje zácpu
- Zlepšuje kvalitu vlasů a kůže