Satelitní přijímač je jedna z komponent satelitního kompletu. Satelitní přijímač je určen k dekódování signálu a převodu na signál čitelný pro televizor.
Přijímač se připojuje k televizoru a k parabole s konvertorem. Po takovém připojení je schopen využívat různé funkce, které jsou přenášeny z družice společně s obrazovými a zvukovými daty programu. Satelitních přijímačů je spousta druhů. Liší se v mnoha ohledech.
Konektory satelitního přijímače:
SCART: Pomocí SCART konektoru se v prvé řadě připojuje televizor, ale lze pomocí něj přijpojit i videorekordér. Má dvacet jedna pinů a je obdelníkového tvaru.
HDMI: Slouží stejně jako SCART pro připojení televizoru, DVD atd. Tímto konektorem jsou však vybaveny z televizorů většinou jen LCD a plazmové televizory schopné přijímat HD vysílání. Jak je již zřejmé, tento kontektor slouží pro přenos HD vysílání obrazu.
USB: Konektorem USB se k přijímači připojují vyměnitelá zařízení jako externí HDD nebo flash disk. Na tato zařízení je potom možno nahrávat programy, číst z nich audio, video a obrázky. V neposlední řadě lze pomocí USB u některých přijímačů aktualizovat firmware.
LAN(ethernet): Síťové připojení. Prakticky je to konektor RJ-45, pomocí kterého se satelitní přijímač připojuje do domácí počítačové sítě.
Y, Pb, Pr: Komponentní výstupy
Cinch: Audio/video připojení k televizoru. Cinch je kompatibilní se SCART a tak je možno ho zapojit přez redukci.
S/PIDF: Slouží pro přenos digitálně kodovaného zvukového signálu.
RS232: Seriový port, pomocí kterého je možno aktualizovat firmware přijímače.
CI slot: CI slot je určen pro vložení modulu. Tento modul rozšiřuje možnosti přijímače o vložení přístupové karty dle podpory modulu.
Slot pro přístupovou kartu: Prostor pro vložení přístupové karty pro kodované programy.
Funkce satelitních přijímačů:
Satelitní přijímače mají spoustu různcý funkcí. Některé z nich jsou důležité pro například příjem HD vysílání a některé jsou jen doplňující jako časovač. Konkrétní uživatel má konkrétní požadavky na funkce přijímače. Naštěstí na trhu je přijímačů nespočet a tak se není třeba obávat, že nenajdete přijímač z funkcemi, které potřebujete. Mezi nejběžnější funkce patří EPG (elektronický programový průvodce). EPG je přenášen společně s obrazovými a zvukovými daty z družice. Přijímač podporující tuto funkci pak jen signál přijme a zobrazí uživateli požadované informace o televizním programu. EPG obsahuje program až na týden dopředu a k tomu podrobné informace o pořadech. Hodně vyhledávanou funkcí je také podpora zobrazování titulků a teletextu. Mezi další funkce, které Vám přijímač může nabínout jsou např: timeshift (přetáčení), časovač, PIG (picture in graphic), PIP (picture in picture), dětská pojistka atd.
Fonetip s.r.o.
www.satelitni-komplety-shop.cz