Do módy se vrací trend poctivých českých jídel. Poctivá česká kuchyně se vůbec nemá za co stydět. Konečně se vrací doba, kdy dobrá poctivá svíčková (recepty na omáčky), koprovka nebo guláš, nejsou nic podřadného, právě naopak. Vždyť uvařit opravdu dobrý guláš nebo omáčku je doslova umění. Připravit chutně hovězí (recepty na hovězí maso) či vepřové maso (recepty na vepřové maso) také není totéž, jako rychle opéct maso na pánvi. To dokáže každý. Proto jsou zde recepty našich babiček, abyste i vy mladší dokázali uvařit poctivé jídlo a necpali svým dětem nejrůznější rychlovky, náhražky a takzvanou „čínu“ – tedy jakékoli maso nakrájené na nudličky a polité sojovou omáčkou. Dříve se takovému jídlu říkalo „a la Čína“. A věřte, že proti tomu jsou takové knedlíky s vejci doslova geniálním jídlem.
Jezte zdravě a chutně – jídlo nešiďte
Pokud chcete jíst zdravě a chutně, nesmíte jídlo šidit. Naše babičky, když jim nějaká surovina chyběla, raději uvařily něco jiného, než původně plánovaly. Rozhodně nešly na věc způsobem: “ když nemáš tohle, vraž tam něco jiného“. Prostě jídlo nešidily. Běžně se jedly bramborové placky, krupicová kaše, knedlíky s vejci a smaženky – prostě obyčejná jídla, která byla ve své jednoduchosti doslova geniální. A protože si lidé na vesnicích chovali králíky a prasata, měli vlastní vajíčka a sádlo, paradoxně si dokázali ve srovnání s dneškem doma připravit kvalitnější jídlo. A pokud měli příbuzné ve městech, zásobovali surovinami také je. Z té doby pochází spousta vynikajících receptů na polévky, receptů na masitá jídla, receptů na zvěřinu, receptů na telecí, receptů na ryby a podobně.
Zjistěte, jak vařily naše babičky
A moučníky, cukroví a dorty? To byla jedna báseň! Ne, že bychom si dnes na těchto laskominách nepochutnali, ale pokud do rolády patřilo 8 vajec, do krému pravé máslo a do polevy kvalitní čokoláda, tak tam prostě byly. Přesvědčte se sami v receptech na moučníky a v receptech na cukroví a dorty.