Co všechno dokáže čaj? Říká se, že bílý čaj dokáže zastavit růst a množení tukových buněk, že antioxidanty obsažené v čaji pomáhají v boji proti rakovině žaludku a jícnu, že sáčky od čaje dokáží léčit “syndrom nemocné budovy” (pytlíky od čaje údajně dokáží absorbovat formaldehyd, který se uvolňuje z čerstvých barev a lepidel), že čaj pomáhá proti kazivosti zubů a podobně. I vy máte příležitost prostřednictvím Čajovny u zeleného čaje, Čajovny Siva, Čajovny Jakara, Čajovny Ve věži, Veselé čajovny, Čajovny u zeleného lístku a mnohých dalších čajoven některé z těchto pravd ověřit.
Kniha o čaji „Čcha-ťing“, jejíž autorem je Lu Jü
Možná by bylo stylové, pokud byste si do čajoven Praha 1, čajoven Praha 2, čajovny Praha 5, čajoven Brno, čajoven Ostrava, čajovny Blansko, čajovny Český Krumlov, čajoven Karlovy Vary, čajoven Olomouc, čajoven Plzeň či čajovny v některém z dalších měst vzali klasickou knihu o čaji „Čcha-ťing“, jejíž autorem je Lu Jü, nejstarší a nejvěhlasnější protagonista čaje na světě. Možná by vám pak čaj chutnal ještě lépe a navíc byste mohli kus moudra předat spolusedícím.
Čajovny rostly jako houby po dešti
Na našem, tedy českém, území se první čajovna objevila už v roce 1908. Společně se svým bratrem ji na pražském výstavišti založil cestovatel Joe Hloucha. Jednalo se o čajovnu japonskou, je tedy jasné, že sloužila především k pití japonského čaje. Opravdový rozmach čajoven na našem území však nastal až po sametové revoluci, tedy po roce 1989. V prvních čajovnách, které se podobají těm dnešním, se také nepily pouze čaje, ale například i jihoamerické maté nebo africký rooibos. Dnes si v čajovnách můžete pochutnat kromě již zmíněného čaje z Japonska také na čínském čaji, ovocných čajích i bylinných čajích. Čaje pro domácí použití můžete nakupovat ve vynikající kvalitě ve specializovaných obchodech s čajem.