Satelitní komplet je soubor komponet, pomocí nihž můžeme příjmat satelitní programy.
Satelitní komplet obsahuje:
1)parabolu
2)konvertor
3)satelitní přijímač
4)propojovací kabely
5)F-konektory
PARABOLA
Parabola koncentruje a směřuje signál do svého ohniska. Je připevněná na zeď, balkon nebo stožár pomocí konzole. Na parabole je na speciálním držáku, který je situován tak, aby směřoval do ohniska paraboly, umístěn konvertor.
Paraboly se vyrábějí nejčastějí z hliníku nebo ze železa. Železné paraboly jsou levnější ale častěji korodují. Na druhou stranu zase lépe odolávají povětrnostním podmínkám, protože jsou těžší. Hliníkové jsou dražší a lehčí, zato ale mnohem méně korodují.
Pro příjmy z různých počtů družic se využívají různé průměry parabol. Nejčastěji jsou to průměry 60 a 80cm.
KONVERTOR
Konvertor slouží k příjmu koncentrovaného signálu. Je připevněn k parabole a zachycuje signál z jejího ohniska. Z konvertoru vede koaxiální kabel, který je z obou stran osazený F-konektory na obou stranách. Koaxiální kabel vede do satelitního přijímače.
Existuje několik druhů konvertorů.
SATELITNÍ PŘIJÍMAČ
Satelitní přijímač je připojen k televizoru a ke konvertoru. Manipuluje s přijatým signálem a vysílá ho na své výstupy. Může být připojen i k různým externím zařízením jako například videorekordér nebo reproduktory.
Satelitní přijíamač přijatý signál třídí, dekóduje a převádí na formu čitelnou pro televizory a ostatní externí zařízení. Satelitní přijímače se mohou v mnohém lišit a mohou být vybaveny různými funkcemi.
Funkce satelitních přijímačů
-možnost příjmu HDTV - existují 2 typy satelitních přijímačů HD a SD. SD může přijímat jenom vysílání do rozlišení 720i. HD přijímače mohou zobrazit pořady v rozlišení až 1080i.
-programový průvodce – tato funkce zobrazuje informace o právě vysílaném pořadu a televizní program na týden dopředu. Touto funkcí je vybavena již většina přijímačů.
-česká lokalizace-některé přijímače mají jen částečnou podporu českého jazyka, proto se může stát, že některé výrazy mohou být nepřeloženy nebo špatně zobrazena diakritika.
-podpora cryptoworks – pod kódováním cryptoworks pracují dekódovací karty Skylink, CS link a UPS, které jsou potřeba pro příjem kódovaných českých stanic. Proto je nutné, aby kódování podporovala integrovaná čtečka karet nebo alespoň slot na moduly.
-vestavěný HDD – pokud jsou satelitní přijímače vybaveny HDD je možné nahrávat si programy přímo do nich. Z těchto přijímačů je potom možné přenést nahraný pořad na další zařízení.
-možnost příjmu jak DVB-S tak DVB-T – tyto přijímače mohou zachytit signál z duržice i z pozemního digitálního vysílání
-výbava operačním systémem – tyto přijímače mohou komunikovat spočítačem, jsou vybaveny většinou operačním systémem Linux
PROPOJOVACÍ KABELY
Mezi nejdůležitější kabely patří koaxiální kabel, který spojuje konvertor se satelitním přijímačem. Je využíván díky jeho výborným izolačním schopnostem a vysoké datové propustnosti.
Dalším důležitým kabelem je kabel, kterým je přijímač připojen k televizoru. K propojení může dojít pomocí různých kabelů. Záleží na tom jakými konektory je televizor a přijímač vybaven.
U starších televizorů se připojení provádí přes RF out. Propojovacím kabelem je pak klasický anténí kabel ozančovaný jako RF. Novější televizory se propojují pomocí kabelu Scart nebo Hdmi.
Další kabely mohou sloužit pro připijení dalších externích zařízení.
F-KONEKTOR
F-konektory jsou na koaxiálním kabelu. Jsou nutné pro správné připojení kaoxiálního kabelu se satelitním přijímačem.
F-konektor má vždy stejnou podobu.
Fonetip s.r.o.
www.satelitni-komplety-shop.cz