Ačkoliv byla letos zima relativně mírná, a domácnosti v ČR tak za plyn zaplatí méně, ovšem příští topná sezóna může být o to delší. Již teď je tedy vhodná doba uvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme se proto podívat, co vlastně změna dodavatele plynu obnáší, kolik můžete ušetřit a jak vybrat ten nejlevnější plyn.
Kvalita levného plynu se rovná kvalitě toho drahého
Plyn, který k vám přiteče trubkami, bude mít naprosto stejnou kvalitu, ať je vaším dodavatelem kdokoliv. Pořád poběží o stejnou komoditu, kterou k vám dovede tak zvaný distributor. Tedy jak se může stát, že vybraní dodavatelé plynu nabízejí levný plyn a jiní naopak? Důvodů je hned několik. Jedním z těchto důvodů je např. schopnost dodavatelů pořídit plyn výhodně na komoditních burzách. Do koncové ceny za plyn pak promluví rovněž celková efektivita dodavatelské společnosti. V některých se totiž stále topí v haldách papírů a jinde přitom mají všechno elektronické. Různí se také cenové politiky jednotlivých dodavatelů. Někteří tak kupříkladu sníží cenu zásadnímu odběrateli, aby si jej udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde zase jsou ceny nastaveny o něco rovnoměrněji, z čehož těží zejména domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.
Spočtěte si, jestli se vám změna dodavatele vyplatí
Rozhodně není rozumné změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v TV nebo v tisku. Každé takové změně dodavatele zemního plynu by pak měl předcházet výpočet, který napoví, zda se vám změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu pro vás připravena kalkulačka plynu, která všechno vypočte za vás. A kolik tedy lze ušetřit? Úspory se velmi různí podle toho, jestli zemní plyn užíváte jen k vaření nebo jím třeba také topíte, ale nejčastěji jde o tisíce ročně.