V každé kuchyni, velké i miniaturní, je zapotřebí mít mycí centrum, tedy dřez. I když vlastníme myčku na nádobí, potřebujeme místo, kde opláchneme méně zašpiněné kousky nádobí, očistíme zeleninu, omyjeme maso nebo si opláchneme ruce. Také je nutno někde napouštět vodu a vylévat ji. V domácnostech bez myčky se hodí kvalitní a velké dřezy. Pokud moc nevaříte a nádobí myjete jen sporadicky, postačí vám mělčí dřez. Jakmile ale máte k dispozici více místa, neváhejte, a pořiďte si dřez co největší, určitě budou situace, kdy to oceníte.
Praktické doplňky dřezů
Praktická je odkapová plocha nebo odkapávač, dávkovač saponátu, který může být ve dřezu i zabudovaný, a mnoho lidí ocení i drtič odpadu. Pokud máte menší kuchyni a navíc myčku, bude velká odkapová plocha spíš zbytečným luxusem, a místo můžete využít trochu užitečněji. Bez montáže dřezů se ale ani moderní kuchyně neobejdou.
Dřez vybíráme podle vlastností i vzhledu
Kromě velikosti a tvaru se dřezy vybírají podle jejich materiálu. Nejběžnější jsou nerezové dřezy, i když je v popularitě začínají dohánět granitové dřezy. Krásně vypadají i keramické dřezy, naopak s těmi smaltovanými se již běžně téměř nesetkáme, hodí se spíše na chalupu nebo do retro kuchyní. Granit je materiál s velkým potenciálem. Podobné mu jsou kompozitní dřezy s o něco nižší cenou. Křemenné dřezy jsou s vyšším obsahem křemene a lesklejším povrchem.
Tvar dřezu není zanedbatelný
Při výběru se díváme samozřejmě i na tvar dřezu, aby se nám k lince hodil. Populární jsou rohové dřezy, nehodí se ale do každé kuchyně. Podle toho, jak je naše kuchyně řešená, si můžeme dále vybrat dřez kulatý, oválný, obdélníkový, čtvercový nebo nějakého atypického tvaru. Může být mělký nebo hluboký. Velmi působivý a rozmanitý design zpestří přípravu jídla.