Sruby a roubenky mají řadu objektivních výhod, ale i několik nevýhody. V dnešním článku se podíváme na jednotlivé výhody i nevýhody z větší perspektivy a pokusíme se zhodnotit jednotlivé aspekty, které sruby a roubenky provází,
Výhody srubů a roubenek
1. Kanadské sruby ani roubenky nejsou díky svým vlastnostem hermeticky uzavřené. Životní prostředí uvnitř domu je velice přirozené a komfortní pro obyvatele.
2. Bydlení ve srubu je moderní, neotřelé a mimořádně stylové. Bydlení ve srubovém domě je bezesporu prestižní záležitostí.
3. Srub se dá pořídit za nižší cenu než cihlový dům. Ano je to tak, smrkové klády jsou relativně levným stavebním materiálem, ze kterého se dá postavit srub už za částky v řádech statisíců korun. Cena srubu záleží na složitosti konstrukce a na rozsahu stavby. Stavba navíc trvá výrazně kratší dobu, než stavba klasického cihlového domu.
4. Bydlení ve srubu šetří přírodu. Srub je velice ekologickou variantou bydlení a zbytečně nezatěžuje přírodu. Jde o jednu z forem tzv. zeleného bydlení.
Nevýhody srubů a roubenek
1. Za určitou nevýhodu srubů se dá považovat nutnost o srub pravidelně pečovat – především obnovovat ochranné nátěry a impregnace. Na druhou stranu se dá totéž říct i o klasické cihlové stavbě, která mnohdy vyžaduje ještě razantnější péči.
2. Srub postupně sesychá… a stavebníci tedy musí počítat s možnými posunu při tvorbě rozvodů.
3. Ve srubu se občas ozývá mírný šelest, který je zapříčiněný sesycháním dřeva. Jde o přirozený proces, který vychází z přírodní povahy materiálu.