Představte si situaci, kdy Vaše stará CRT televize již dosluhuje a Vy máte vyhlídnutou novou – LCD nebo plazmovou. Vybrali jste si uhlopříčku o které jste přesvědčeni, že bude ideální (časem se však ukáže, že jste mohli zvolit větší uhlopříčku) a přemýšlíte o moderním uchycení nové TV na zeď. Nejdříve si prohlédnete televizní držáky v kamenné prodejně a zjistíte, že se Vám nechce za ně dávat tak velké peníze. Potom sednete k internetu a zjistíte, že obdobné držáky lze pořídit za mnohem nižší ceny.
Jaké technické parametry u držáku sledovat?
1. Nejdůležitější je tzv. VESA norma,
tedy rozteč otvorů pro uchycení televize na držák. Každý držák umožňuje uchycení TV pomocí více roztečí, ale je obvykle důležité sledovat maximální VESA normu. Jedná se o největší rozteč, kterou můžete na držák uchytit. Pokud máte malý TV nebo monitor, je třeba sledovat také minimální VESA normu.
Př: U držáku je uveden VESA rozsah 75 x 75 až 200 x 200 mm. Výrobce tím míní, že minimální rozteč, kterou musí mít Vaše TV pro uchycení je 75 x 75 mm a maximální je 200 x 200 mm. Pokud máte něco mezi tím, je vše v pořádku, neboť držák je předvrtán také na hodnoty 100 a 150 mm. Můžete tedy realizovat uchycení např. 200 x 100 mm. Takový držák však nemůžete obvykle použít pro větší VESA, ale použijete redukci na zvětšení rozteče, např. z 200 x 200 mm na 400 x 400 mm. Tento držák nemůžete použít na menší VESA normu (v krajním případě byste to vyřešili vrtačkou).
2. Nosnost televizního držáku
Každý televizní držák má výrobcem stanovenou maximální nosnost. Tuto stanovenou hranici není možné překračovat – naštěstí dnes už většina TV neváží desítky kilogramů, takže hmotnost není problém. Samozřejmě se to netýká velkých plazmových televizorů s vyšší hmotností.
3. A co uhlopříčka TV versus televizní držák?
Na všech televizních držácích je výrobcem uvedená doporučená uhlopříčka TV. Tato hodnota představuje ideální uhlopříčku, kterou byste na držák měli upevňovat. Není to však omezující faktor. Udávané uhlopříčky Vám budou na držáku zajšťovat deklarované parametry. Tedy např. pokud je u držáku uvedeno sklopení o 15 stupňů, bude zajištěno při doporučených uhlopříčkách.
Co se stane, pokud na takový držák upevníte větší TV (samozřejmě při zachování nosnosti)?
Nestane se nic, televizi na držák bez problému upevníte, ale může dojít k omezení některých paramterů. Např. držák bude mít sklopení jen 10 stupňů, neboť TV se dříve dotkne stěny.
Uchycení TV na stěnu je dnes běžná záležitost a není třeba se jí nijak obávat. Určitě nezapomeňte se dobře podívat na stav stěny na kterou budete TV upevňovat (musí být dostatečně pevná) a připravte si k montáži potřebné nářadí (vrtačku do stěny, šroubovák, klíč). V balení televizních držáků jsou většinou všechny potřebné šrouby, vruty, podložky a univerzální hmoždinky. Lépe se Vám bude TV upevňovat s druhou osobou, která Vám bude pomáhat při konečném upevnění.