Při nákupu dětských lyží je nejdůležitější zvolení správné délky. Krátké nebo naopak dlouhé lyže nejsou pro učení se lyžovat vůbec dobré a mohou děti od lyžování i odradit a znechutit jim tento sport. Obecné pravidlo pro určení správné délky lyží (ať dětských lyží nebo lyží pro dospělého) říká, že lyže by měla být deset až dvacet centimetrů kratší než výška dítěte nebo by lyže měla dosahovat pod bradu dítěte. Dlouhé dětské lyže jsou „překážkou“ pro malého nezkušeného lyžaře. Proto by rodiče neměly „šetřit“ a kupovat první dětské lyže delší s tím, že dítě do lyží doroste a za dva, tři roky mu budou akorát. Tento přístup vede k nepříjemným zkušenostem dětí ze svahu, neboť mají problémy s dlouhými lyžemi již při plužení, které se děti učí nejdříve. Následně pak dlouhá lyže činní problémy dítěti při zatáčení a brzdění.
Dětské lyže nejkratších délek jakýchkoli značek splňují lehkost a měkkost v ohybu. Proto není nutné dbát na značku dětských lyží, pokud vysloveně nějakou nepreferujete a nehodláte za „značku platit“. Vynikající poměr ceny a kvality nabízí dětské lyže na www.snowboard-lyze-shop.cz, kde je široká nabídka lyží od společnosti SPORTEN. V nabídce tohoto e-shopu jsou běžecké lyže, sjezdové lyže – dětské lyže, juniorské lyže, sjezdovky pro dospělé a snowboardy. Velmi atraktivní a praktické jsou lyže od českého výrobce tzv. RAX – poslušné lyže. Jízdy na poslušných lyžích RAX vám přinese něco nového a zajímavého do vašich prožitků z lyžování.
Podle konstrukce a kategorií se dělí dětské lyže od délky stotřicet centimetrů, od těchto délek již jsou to již juniorské lyže. Stejně jako u krátkých dětských lyží je první kategorie zaměřena na méně zkušené lyžaře, proto jsou lyže měkčí a základní konstrukce. Další kategorie nabízí juniorské lyže pro zkušené a vyježděné lyžaře, kteří mohou hledat juniorské lyže s různými radiusy, dřevěným jádrem nebo jinými speciálními výztuhami. Junior preferující malé obloučky si vybere mezi juniorskými lyžemi s menším radiusem a naopak ten, který upřednostňuje velké oblouky, hledá juniorské lyže méně vykrojené.
Stejně jako dětské lyže, tak i lyžařské boty se mají kupovat s rozmyslem. Rozhodně nekupujte svým dětem lyžáky větší, aby jim vydržely na více zimních sezón. Větší bota, není pro dítě stabilní, má negativní vliv na klenbu a mohou být příčinou různých otlaků. Než koupit větší boty, je lepší boty správné velikosti „podědit“ po starším sourozenci, nebo koupit lyžáky v bazaru. Obecné pravidlo říká, že velikost lyžáků odpovídá velikosti botů dítěte, ale s rozmanitostí nabídky na našem trhu to nemusí vždy platit. Proto je vždy dobré lyžáky vyzkoušet, neboť i tvar nemusí sedět na každou nohu. Nejlépe je zkoušet lyžák tak, že se vyndá vnitřní botička, neboť tak nejlépe vyzkoušíte, kolik místa v lyžáku dítěti zbývá. Pro nejmenší děti jsou nabízeny většinou jednodeskové boty. Čím je bota větší, tím se zvyšuje počet přesek. S rostoucím počtem přesek, roste také stabilita nohy v lyžáku, který nohu lépe drží.
Výbava malého lyžaře by měla vedle dětských lyží, lyžáků být tvořena také ochrannými prvky, zejména helmou. Dětská helma patří k lyžování stejně jako k jízdě na kole. Dětskou helmu je nutné také vyzkoušet, nesmí být volná a ani tlačit. Pod helmu nepatří čepice, ale lyžařská kukla, na kterou bychom měli helmu zkoušet. Velice praktické je odvětrávání v lyžařských helmách. Dobrá rada, v případě, že již dítě nebo junior jezdí s lyžařskými brýlemi, tak byste měli helmu zkoušet také spolu s brýlemi, aby byly tyto ochranné prvky kompatibilní. Ne vždy totiž sedí každý typ brýlí ke všem helmám.