Kedlubny patří u nás mezi celkem rozšířenou a oblíbenou zeleninu. Kedlubny navíc nejsou vůbec drahé a jsou dobře dostupné. Během jejich sezóny si jich může každý z nás užívat do sytosti. Kedlubny jsou oblíbené díky jejich širokému využití i velkému množství vitaminů a minerálů. Jejich typická chuť skvěle vynikne v polévce, jen tak s chlebem, ale i s masem.
Kedlubny jsou velmi ceněné pro svůj vysoký obsah výživných látek. Obsahuje hodně antioxidantů, které naše tělo zbavují volných radikálů. Volné radikály mohou způsobovat rakovinu a předčasné stárnutí. V kedlubnách se ukrývají také vitaminy skupiny B, vitamin C a K. Navíc v nich najdeme také hořčík, fosfor, sodík, vápník a železo. Díky vitaminu C můžeme zvýšit odolnost našeho organismu a lépe tak bojovat proti nemocem, únavě a různým infekcím. To se hodí zejména na jaře, kdy je náš organismus po zimě vyčerpaný. Draslík v kedlubnách zase pomáhá snižovat krevní tlak a zbavovat nás otoků. Také posiluje činnost srdce a působí proti svalovým křečím. Kedlubnu využijete, pokud máme problémy s trávením. Vláknina čistí střeva a působí preventivně proti zácpě. Některé látky obsažené v kedlubně zlepšují kvalitu našeho zraku a působí proti vzniku šedého zákalu. Kedlubny obsahují velmi málo cholesterolu, a tak si je mohou dovolit i ti, kteří trpí jeho zvýšenou hladinou. Je hodně doporučována i lidem s cukrovkou, těm, kteří mají hypoglykemii nebo trpí kornatěním tepen. Kedlubnu si mohou bez obav dopřát i opravdu hodně malé děti. Nevznikají na ni totiž žádné alergické reakce. Vhodná je i pro ty z nás, kdo se snaží zhubnout nějaké to kilo. Podporuje totiž snižování váhy. Pokud si ji budeme dopřávat pravidelně, budeme mít více energie a dobrou náladu. Kedlubna navíc zvyšuje schopnost soustředit se a pomáhá zvládat stres.
Kedlubnu do Čech přivezli Římané. Rychle se u nás uchytila, protože se jí v našich podmínkách velmi dobře daří. Každoročně spotřebuje každý z nás asi 3 kg této zeleniny. Kedlubny potřebují ke svému životu dostatek živin a vody. Musí mít i dostatek slunce a být zasazeny v dostatečných rozestupech, aby měli pro svůj růst dostatek místa. Pokud si vybíráte kedlubnu v obchodě, dbejte na to, aby nebyla kedlubna dřevnatá. Pokud hlíza zdřevnatí, nedá se konzumovat a může nám spíše uškodit než zlepšit zdraví. Proto si musíme vybírat bulvy, které jsou pevné a pružné, nepopraskané a rozhodně ne shnilé. Listy by měly být krásně zelené a ne zažloutlé. To je známka toho, že jsou kedlubny buď moc staré, nebo nahnilé. Kedlubny můžeme jíst jen tak syrové nebo je přidat do polévky, omáčky, udělat z nich pomazánku nebo salát. Z kedluben se vyrábí už mnoho let výborné kedlubnové zelí.