Hlávkové zelí je přírodním lékem proti mnoha nemocem. Můžeme ho jíst syrové, kvašené nebo vařené. Každý si může vybrat to, co mu nejvíce chutná. Nejzdravější je však zelí, které projde mléčným kvašením – zvýší se v něm obsah vitaminu C a navíc lépe posiluje náš organismus proti nemocem.
Zelí bylo mezi lidmi oblíbené už ve čtvrtém století před našim letopočtem. Oblíbili si ho zejména Řekové a Římani. Ti ho dokonce používali v lidovém léčitelství. Ve středověku si zelí užívali chudí i bohatí a už v té době lidé věděli, že prospívá našemu zdraví. Již v období středověku, se vyrábělo kysané zelí. Mořeplavci s sebou při plavbách měli pravidelně několik beden kysaného zelí, aby přežili plavbu bez újmy na zdraví. Mléčným kvašením se zvyšuje podíl vitaminu C a na moři to tak byla ideální potravina proti vzniku kurdějí. Zelí obsahuje kromě céčka také vitaminy skupiny B, vitamin K a E. Zajímavý je obsah kyseliny pantothenové a listové. Z minerálních látek je v zelí obsažen draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a molybden. V zelí ale najdeme i bílkoviny, vlákninu a organické kyseliny. Zelí je důležité pro správnou funkci mozku a nervů. Zlepšuje nám náladu a zvyšuje schopnost koncentrace. Díky vitaminu B12 působí také proti depresivním stavům. Pokud trpíte nespavostí, je zelí pro vás ideální. Zelí totiž uklidní nervy, sníží krevní tlak a posílí celkově imunitu. Pravidelná konzumace zelí podpoří krvetvorbu, aktivuje okysličení buněk, pročistí střeva a odstraní toxiny z těla. Zelí má schopnost vyloučit špatné bakterie ze střev a ochránit střevní mikroflóru. Šťáva ze zelí se v lidovém léčitelství užívá při léčbě dny a žlučových kamenů.
Zelí je ideálním společníkem při hubnutí. Díky vysokému obsahu vlákniny má silnou sytící schopnost a přitom obsahuje velmi málo kalorií. 100 g zelí má 121 kJ. Také dokáže snížit hladinu cukru v krvi a my tak nepocítíme příliš rychle hlad. Dávejte však pozor, protože při tepelné úpravě se v zelí zničí většina cenných látek. Nejlepší volbou je tedy zelí kysané, anebo syrové.