K bezhlučnému přenosu síly mezi dvěma hřídelemi se už řadu let místo kovového řetězu využívá ozubený pryžový řemen a řemenice, tedy speciální kola, do kterých zubatý řemen zapadá. Toto řešení má své příznivce i odpůrce. I po letech vývoje je totiž klasický řetěz (jako třeba na jízdním kole) o něco spolehlivější, ale požadavky na nízkou hlučnost diktují nasazení řemenic a ozubených řemenů v automobilovém průmyslu, ve strojírenství a prakticky všude jinde také. Nově také vznikla potřeba v případě poškození řemenu nebo řemenice rozlišovat příčiny poruchy a umět dostatečně rychle nejen vyměnit ozubený řemen, ale odstranit i prvotní příčinu.
Řemenice běží potichu, ale…
Je potřeba si říci, že v dnešní době, kdy je výroba spotřebního zboží sešněrovaná desítkami norem, je hlučnost bedlivě sledovanou veličinou a spolu s tlakem na nižší výrobní náklady vede k nasazování měkkých materiálů tam, kde kdysi pěkně klapala ocel. Gumový ozubený řemen mezi dvěma řemenicemi tak najdete nejen ve strojích ve výrobě, kde se stará o náhon hřídelí bez pevného spojení s hřídelí motoru, ale například i u některých moderních motorek. Bohužel, ani důmyslná stavba řemene na kordu ze skelných vláken, který je při běžném zatížení velice odolný, není nesmrtelná, hlavně když se dostaví lidská chyba.
tip: mnohem více informací k tomuto tématu, ale i k řadě dalších a ještě zajímavějších najdete nově na blogu Technické zajímavosti
Poškození ozubeného řemene
Dochází tak k odlomení nebo odlupování zubů řemene, poškození pásu mezi zuby nebo na jeho okraji, až po jeho přetržení. Výměna řemenu nebo řemenice nemusí znamenat řešení, pokud nerozlišíme dostatečně jasně příčinu potíží. V řadě případů je to prosté – nedostatečně, nebo naopak příliš vypnutý řemen mezi řemenicemi, ale třeba i posun jedné z řemenic mimo osu řemenu.
Když jde o řemenice a know-how potřebné pro Vaši firmu a podnikání lineárních převodů a pohonů, těžko najdete spolehlivějšího partnera, než je T.E.A. Technik s.r.o.
Univerzální rada?
Jak jsme se snažili naznačit, univerzální rada na odstranění příčiny nemusí existovat. Určitě ale neuděláte chybu, když zkontrolujete utěsnění řemenu od okolního prachu nebo ropných látek a jeho správné napnutí. Víte třeba, že jednou sundaný řemen je potřeba vždy nahradit novým? Proč tomu tak je a jak se vyhnout potížím, na to se klidně zeptejte po telefonu. Čekáme na Vás!