Meloun patří k čeledi tykvovité a řadíme ho tedy stejně jako cukety a okurku mezi zeleninu. Melouny existují v mnoha různých druzích, ale nejznámějším druhem u nás je meloun vodní. Má jasně červenou až růžovou dužinu, množství černých semínek a zelenou pruhovanou kůru. Mnoho lidí ho jí zkrátka jen tak, aby se během letních dnů osvěžili a užili si jeho sladké šťavnaté chuti. Existuje však spousta receptů, ve kterých hraje meloun prim.
Až 90% melounu je tvořeno vodou. Zbytek tvoří cukry, vitamin C, B6, B2, B3 a také provitamin A. Nezanedbatelný je také podíl minerálních látek: hořčík, vápník, mangan, zinek, draslík, železo a jód. V melounech se nachází také antioxidanty, které působí proti vzniku rakovinného bujení. Melouny mají čistící a mnohdy také projímavý účinek. Zároveň mají nízkou energetickou hodnotu (20 – 30 kcal na 100 g). Z tohoto důvodu se doporučují při redukčních dietách.
Meloun se nejčastěji konzumuje v čerstvém stavu pokrájený na krajíčky nebo na kostky. Přidat ho ale můžeme i do koktejlů, pohárů nebo ovocných salátů. Výborná je třeba i melounová zmrzlina. Medové a cukrové melouny skvěle chutnají ve spojení s parmskou šunkou.
Meloun vždy skladujte na chladném, suchém a temném místě. Pro zavařování meloun není vhodný. Raději ho spotřebujte co nejrychleji.
Vodní meloun s fetou a olivami
Ingredience:
1 vodní meloun
sýr typu balkán, feta nebo kozí sýr (množství záleží na velikosti melounu)
mletý pepř
černé olivy na ozdobu
Postup:
Meloun pořádně vychladíme, pak ho zbavíme jadérek a nakrájíme na menší kostičky. Vložíme do mísy a přidáme rozdrobený balkánský sýr. Na závěr můžeme přidat černé olivy nakrájené na kolečka a podle chuti opepřit.
Melounová mísa
Suroviny:
1 vodní meloun
1 banán
1 pomeranč
100 g hroznů (světlé a tmavé)
4 jahody
4 vlašské ořechy
1 dl griotky
Postup:
Meloun rozkrojíme na polovinu, zbavíme jadérek a vydlabeme dužinu, kterou nakrájíme na kostičky.. Oprané studené ovoce nakrájíme a střídavě klademe do středu melounu, přelijeme griotkou a podáváme sypané strouhanými ořechy.