V posledních letech nabídka jakéhokoli druhu zboží poptávku značně přesahuje. Někteří lidé nakupování zrovna moc v lásce nemají a tak většinou berou první vhodnou věc, která jim padne do ruky. Podle mne, ale neexistuje výrobek, který si můžeme koupit bez rozmyslu. Zvláště to bude platit při koupi dalekohledu. Ať už si budete vybírat dalekohled turistický, lovecký, či astronomický, vždy si vše důkladně promyslete a až poté nakupujte. Kvalita dalekohledu, potažmo optiky je tvořena dvěma faktory – konstrukcí dalekohledu a provedení konstrukce. V současné době – v době světové globalizace se, bohužel, někdy není možné dopátrat skutečného výrobce. Jsou to dalekohledy, které jsou sice robustní a celkem kvalitní, ale mnohem levnější, než dalekohledy od renomovaných výrobců. Pokud tedy dalekohled používáte jako pomocníka pro svého koníčka /astrologie/, nebo jako součást vybavení pro turistiku, turistické dalekohledy či jste myslivec tak na svém koníčku člověk obvykle nešetří. Je dobré se vydat zlatou střední cestou, a možná můžete i trošku odbočit….. Stejně, ale i ten nejdražší dalekohled bude po čase zastaralý, protože vývoj a výroba jde dopředu mílovými kroky a výrobci přicházejí se stále novějšími technologiemi. Na druhou stranu jsou lidé, kteří si koupí ten nejdražší dalekohled jen proto, že „na to mají“, bez ohledu na to, zda ho vůbec využijí.
Dalekohledy monokulární – pro pozorování jedním okem. To jsou většinou vojenské, historické námořní, ale i moderní teleskopy pro astronomické pozorování. Velké a moderní spektivy se dají uchytit na stativ. Binokulární dalekohled je k pozorování oběma očima. Jsou to vlastně dva monokuláry spojené kloubovým můstkem, přes jehož prostřední klouby prochází středové kolečko, které umožňuje zaostřování dalekohledu.
Všechny dalekohledy jsou tvořeny optickou soustavou objektivem což je vstupní část optické soustavy, přes kterou do dalekohledu vstupuje světlo a vytváří obraz pozorovaného objektu.
Čím větší je objektiv, tím větší je světelnost dalekohledu. Blíže k oku je okulár, přes něj vychází světlo do oka a přitom pozorovaný objekt zvětšuje. Optická soustava může být tvořena jednou. Dvěma, nebo celou soustavou čoček. Dalekohledy můžeme rozdělit na refraktory, nebo-li čočkové a zrcadlové /reflektory/. Na trhu můžete narazit i na kombinaci obou. Reflektory jsou vždy vybaveny pomocným zrcátkem. Výhodou reflektorů je, že jsou vlnové délky odráženy pod stejným úhlem, takže nedochází k barevným nedokonalostem. Dalekohledy čočkové najdete v širokém cenovém rozpětí. Ovšem levnější refraktory zcela neuspokojí váš požitek z pozorovaného obrazu. Nicméně výroba takového kvalitního refraktoru je velmi náročná a tudíž i cena dalekohledu bude velmi vysoká.
Důležitou veličinou dalekohledu je jeho zvětšení. Zvětšení u dalekohledu je vlastně rozdíl, mezi tím, co pozorujete pouhým okem a co pozorujete přes dalekohled. Pokud má tedy dalekohled zvětšení 20x, můžete pozorovaný objekt vidět 20xzvětšený, než byste jej pozorovali pouhým okem. Ovšem dejte pozor, protože, čím větší zvětšení, tím menší je zorný úhel. A to je další důležitý ukazatel u dalekohledu. Je to rozměr pozorovaného prostoru, který vidíte v okuláru.
Ještě vás můžeme zajímat výkonnost dalekohledu za šera. Je to součin zvětšení a průměr objektivu a jeho odmocnina. Toto číslo by mělo být min. 18 je to spodní hranice.